Kolumbia mimo turistické trasy: Juh Kolumbie itinerár

Posted on Posted in Kolumbia, Uncategorized

Južná Kolumbia nesie akúsi stigmu nebezpečenstva a iba málokedy figuruje na zozname miest pre bežného turistu. Situácia v Kolumbii sa ale mení a na dôkaz toho som sama precestovala túto oblasť počas dvoch týždňov, a to celé som absolvovala iba s odretým kolenom 🙂  Čo ma naozaj teší a čo milujem na Kolumbii je možnosť vykročiť z bežných turistických trás, a pritom stále objavovať neobvyklé a zaujímavé miesta. Diverzita Kolumbie je neskutočná, jeden deň sa môžete váľať v hamake pri 45 stupňoch Celzia, druhý deň túrujete 4000m cípy Ánd. A naviac, to celé zažijete bez vagónov turistov! Ak teda hľadáte neprepchané miesta, preferujete spoločnosť domácich obyvateľov pred desiatkami selfie tyčí alebo túžite po nekomerčných zážitkoch, ponúkam zoznam svojich top miest v Južnej Kolumbii, ktoré stoja za návštevu. Zároveň prikladám praktický jedno a dvojtýždňový itinerár, ktorý začína v Bogote a končí v Medelline.

 

Tequendama vodopády

 

Vzhľadom k tomu, že väčšina turistov začína v Bogote, itinerár pre Juh Kolumbie začínam týmto miestom. Zatiaľ čo ulice Bogoty sú zdobené street artom, nájdete tu múzea, na ktoré nebude stačiť týždeň času a väčšina ľudí putuje na ikonický Montserrat, my hľadáme neturistické miesta, a preto prvá zastávka sú Tequendama vodopády. Tu si môžete vypočuť legendy o domorodých Muisca ľuďoch alebo sa dozvedieť o smutnej histórii miesta. 150 metrové vodopády sú lákadlom hlavne pre Kolumbíjčanov, ktorí tu s obľubou cestujú cez víkendy. Naplánujte si preto prvú návštevu počas týždňa. Tequendama vodopády sú od Bogoty vzdialené len hodinu cesty a zaberú vám približne pol dňa času z nášho nabitého programu. Privstaňte si skoro ráno a vyrazte v poobedňajšich hodinách do nasledujúcej destinácie, poprípade prenocujte v Bogote, kde dáte posledné zbohom horde turistov 🙂

 

najkrajsie miesta kolumbie

 

Tatacoa púšť

 

O Cuscu v Peru ste už určite počuli, ale vedeli ste, že Kolumbia má jeho menovca, ktorého sa tiež oplatí navštíviť? Kolumbijské Cusco sa nachádza v Tatacoa púšti, ktorá je druhou najväčšou suchou oblasťou Kolumbie, avšak navštevuje ju len málokto. Rozpálená Tatacoa je pritom miesto, ktoré rozhodne zamieša karty v tom, čo by ste od Kolumbie očakávali. Cez deň sa prejdite v červenom Cuscu a objavte 50 odtieňov šedej v Los Hoyos. V noci, vďaka takmer nulovému svetelnému smogu vás prekvapí astronomické divadlo na oblohe plnej hviezd. A čo spravia vynaliezaví Kolumbijčania, keď v púšti narazia na vodu? No predsa bazén priamo uprostred pre nás rozhorúčených turistov! 45 stupňové horúčavy sú vyčerpávajúce, a tak som sa zdržala dve noci, aj keď za pol dňa zvládnete najkrajšie miesta a poobede môžete vyraziť ďalej.

 

tatacoa pust v kolumbii, kolumbia bez turistov

 

San Agustín

 

Kamenné sochy v San Agustíne sú jeden z najvýznamnejších archeologických objavov nielen Kolumbie, ale aj celej Južnej Ameriky. Aj napriek tomu tu veľa turistov nestretnete. Nikto nevie, odkiaľ sa dobre zachované kamenné postavy vzali, a tak počas prechádzky pomedzi monumenty božstiev a posvätných zvierat predstavivosť pracuje na plné obrátky. Zo San Augustína ďalej na juh potrebujete celý deň, nočný spoj by som vzhľadom k ďalšej atrakcii nechcela, ani neodporučila kvôli prestupu. San Agustín je teda na dve noci.

 

pamiatky v kolumbii, archeologicke pamiatky v kolumbii

 

Trampolína smrti

 

Nezastavujem, máme zpoždění” Teda nie tak celkom meškanie, ale skôr naša destinácia je cesta samotná. Trampolína smrti predstavuje horskú cestu medzi Mocoa a Pasto. Ostré zákruty, hlboké rokliny, stovka vodopádov dopadajúcich priamo na cestu. Nádherné výhľady však berú svoju daň a cestu lemuje krížik za krížikom. Na úzkej ceste, ktorú má občas problém zvládnuť jedno auto, sa jazdí v oboch smeroch a hrozí riziko zrážky, erózie či padajúcich skál. Všade samé výstražné tabule. Zátarasy visia z útesov, pretože cesta sa drobí ako koláč. Kolumbijskí vodiči však nespomaľujú, akoby mali schopnosť vidieť do zákrut. Trampolína smrti je miesto, kde máte neustále nutkanie pomôcť šoférovi krútiť volant alebo aspoň šľapnúť na brzdu. Trúfnete si?  

 

trampolina smrti v kolumbii, kolumbia hory

 

Azufral sopka a Lagúna Verde

 

Prenocujte v Paste alebo ak máte žalúdok na ďalšiu hodinu cesty, pokračujte do mesta Tuquerres. Túra na sopku Azufral sa kvôli počasiu odporúča skoro ráno, výstup trvá 2 hodiny (6km), dole asi hodinu. Na konci nenáročného treku vás za odmenu čaká smaragdovo zelená lagúna. Ak veľmi nezmoknete, pokračujte hodinovou jazdou do Ipiales.

 

Turistika v kolumbii, hiking in kolumbia, vystupy v kolumbii
Zroj: Wikipedia

 

Las Lajas v Ipiales

 

Ok, ok, ok… Las Lajas vie byť poriadne turistická. Ale keď už cestujete tak ďaleko na juh, bola by škoda ju vynechať. Návšteva Las Lajas mi vyšla na nedeľu a mám pocit, že polovica Kolumbie a možno aj polovica Ekvádoru sa tu zišla stráviť deň odpočinku. Zahraničných turistov veľmi nevidieť, ale je možné, že sú len skrytí v dave, keďže tento architektonicky skvost nemá vo svete obdobu. Tip: navštívte katedrálu cez deň, ale aj večer, kedy je vysvietená. Pod katedrálou je spovedná kaplnka, kde sa môžete pozrieť a múzeum, za ktoré pýtajú vstupné, ale to až tak zaujímavé nie je. Na katedrálu vám postačí pol dňa.

 

ipiales katedrala v kolumbii, co vidiet v kolumbii

 

Popayan

 

Navštívte historické centrum tohto koloniálneho mesta zapisaného na zozname UNESCO. Z Popayanu máte možnosť si vybrať hneď niekoľko výletov, stačí sa rozhodnúť.

 

Národný park Purace

 

Nachádza sa asi hodinu cesty z Popayanu, kde môžete vystúpiť na semiaktívnu sopku s rovnomenným názvom. Nenechajte si újsť ani termálne pramene San Juan. Ak sa rozhodnete ísť do Purace na vlastnú päsť, odporúčam tu prenocovať v horskej chate alebo zvoľte agentúru, ktorá vás privezie priamo k sopke a tak skráti čas výstupu. Tým pádom na sopku a pramene stačí jeden deň. Fotografie a viac info z Purace tu.

 

Silvia

 

Spoznajte Guambianos domorodý kmeň žijúci v horských dedinách, ktorý sa každý utorok zíde na trhu v Silvia, aby vymenili vlastnoručne vyrobený tovar a dopestovanú zeleninu. Utorkový trh je pre týchto ľudí najväčšia udalosť v týždni. Ak tento trh nestihnete, vyvezte sa do hôr a prejdite sa dedinkami v Guambia regióne. Odporúčaný čas návštevy je jeden deň. Z Popayanu cesta trvá približne hodinu.

 

kolumbia bez turistov, kolumbia domorodci, kolumbia indiani

 

Tierradentro podzemné hrobky

Každého dobrodruha s dušou Indiana Jonesa isto zaujmú podzemné hrobky v Tierradentro. Zablúďte v sieti podzemných tunelov a nechajte sa uniesť zachovalou nástennou výzdobou. V komplexe nájdete aj archeologické a etnologické múzeum približujúce život Paez Indiánov, žijúcich v regióne. Cesta z Popayanu do Tierradentro trvá 5 hodín, preto na návštevu potrebujete minimálne 2 dni.

 

Južná Kolumbia: Dvojtýždňový itinerár 

 

Deň 1 – vodopády

Deň 2 – presun z Bogoty do Tatacoa púšte

Deň 3 – Tatacoa púšť a presun do Villavieja

Deň 4 – presun z Villavieja do San Agustín

Deň 5 – San Agustín Archeologický park

Deň 6 – presun zo San Agustín do Pasto

Deň 7 – presun z Pasto do Tuquerres a túra na sopku Azufral

Deň 8 – presun z Tuquerres do Ipiales a nívšteva Las Lajas katedrály

Deň 9 – presun z Ipiales do Popayanu

Deň 10 – túra na sopku Purace

Deň 11 – návšteva termálnych prameňov San Juan v parku Purace a presun do Silvia

Deň 12 – návšteva horských dedín a presun do Popayanu

Deň 13 – presun do Tierradento spojený s návštevou múzea

Deň 14 – návšteva hrobiek v Tierradento a presun do Popayanu

Deň 15 – návrat do Medellinu, ak máte čas a chuť, cestou sa môžete zastaviť v Salente

 

Južná Kolumbia: Týždňový itinerár 

Deň 1 – vodopády

Deň 2 – presun z Bogoty do Tatacoa púšte

Deň 3 – Tatacoa púšť a presun do Villavieja

Deň 4 – presun z Villavieja do Tierradento

Deň 5 – Tierradento múzeum a návšteva hrobiek plus presun do Popayanu

Deň 6 – návšteva termálnych prameňov San Juan v parku Purace a presun do Silvia

Deň 7 – horské kmene v Silvia, návrat do Popayanu a nočný spoj do Medellina

 

Itinerár je vypočítaný na minútu a vopred upozorňujem, že stihnúť všetko bude o držku. Ak preferujete dlhšie zastávky na jednotlivých miestach treba škrtať alebo pridať deň či dva. Na akékoľvek otázky rada zodpoviem v komentoch alebo v správe ? Šťastnú cestu!

 

Sharing is caring!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *